چاپ        ارسال به دوست

رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اردبیل: تخریب محیط زیست مسئولیت شرعی دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی، حجت الاسلام والمسلمین حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اردبیل در این مراسم با بیان این امر اظهار داشت: دین مبین اسلام به درختکاری توصیه کرده است و با توجه به تاکیدات فراوانی که در این زمینه انجام شده باید تلاش کنیم تا باتوسعه درختکاری از ثمرات آن در جامعه بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه انسان برگرفته از خاک بوده و همین خاک یکی از نعمت‌های بزرگ الهی است، گفت: عظمت منابع طبیعی دارای قداست است که باید آن را حفظ کنیم و در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به توصیه دین مبین اسلام به درختکاری افزود: درختکاری سنت حسنه و یک عمل باقیات صالحات است و با توجه به تاثیر آن در جامعه باید تلاش کنیم از تمامی ظرفیت‌ها در راستای توسعه فرهنگ درختکاری در استان استفاده کنیم.

ایشان با بیان اینکه امروز توقع از دانشگاهیان در این زمینه زیاد است، تصریح کرد: آلوده کردن محیط زیست و منابع طبیعی مسئولیت دارد چراکه انسان از لحاظ شرعی ضامن است تا منابع طبیعی را حفظ کند.

36 هزار هکتار از مساحت کل استان اردبیل مربوط به مراتع است

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه اعضای انجمن‌های علمی این دانشکده به صورت جدی فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: این فعالیت‌ها قطعا آینده درخشانی را برای دانشجویان خواهند داشت.

‌جبرائیل رزمجو با بیان اینکه حدود بیش از یک میلیون هکتار از مساحت کل استان مربوط به مراتع است، افزود: 36 هزار هکتار از مساحت استان را نیز پهنه جنگلی تشکیل می‌دهد که بیشترین پهنه جنگلی استان در خلخال و کمترین آن در گرمی است.

وی با بیان اینکه سالم سازی زیست محیطی، حفاظت آب و خاک، سیلاب و فرسایش سالانه، مسائل اقتصادی و تولیدی و تنوع گیاهی و جانوری از ارزش‌های جنگل‌ها و مراتع هستند، تصریح کرد: جنگل‌های منطقه در زمینه گردشگری و پر کردن اوقات فراغت مردم نیز نقش ویژه‌ای دارند.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه متاسفانه منابع طبیعی در حال تخریب و نابودی بوده و با وضعیت فعلی سرعت تخریب در حال افزایش است، گفت: ضروری است که در زمینه صیانت از منابع طبیعی کوشا باشیم.

رزمجو با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی در خصوص صیانت از منابع طبیعی بیان کرد: وظیفه دانشگاه ها، مدارس، مسئولان، مردم، رسانه ها و صدا و سیما در حفظ این موهبت الهی حائز اهمیت ویژه است.

گفتنی است در حاشیه این مراسم رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اردبیل از نمایشگاه فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی بازدید کردند.

انتهای پیام///


***


***


***


١٩:١٥ - يکشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٦٤٠٢    /    تعداد نمایش : ٢٠٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی می باشد