معرفی مرکز مطالعات علم و دین

مرکز مطالعات علم و دین مجموعه­ای است علمی، دینی که در حوزه ایده­پردازی و تولید علم با بهره­مندی از سرمایه فکری متخصصان و  فعالان حوزه پژوهش و فرهنگ با هویتی اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده است. رسالت این مرکز پژوهشی، ایجاد تعامل بین علم و دین در راستای تحقق بخشیدن به تمدن نوین اسلامی- ایرانی و تبیین جایگاه ارزشی علم در آموزه­های اسلامی است. این مرکز در دو بخش اساتید و دانشجویی فعال بوده که بخش اساتید در قالب مرکز مطالعات علم و دین و بخش دانشجویی در قالب اندیشکده علم و دین فعالیت می­نماید.

این مرکز با تلاش و پیگیری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی در اسفند ماه 1394 و با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان، ریاست محترم دانشگاه، معاون محترم سیاسی استانداری، فرمانداری محترم و تنی چند از مقامات استانی افتتاح گردید. در جهت معرفی مرکز و تبیین اهداف، وظایف و رسالت آن تاکنون بیش از 15 جلسه جداگانه در دانشکده­های مختلف با سخنرانی مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی حجت الاسلام والمسلمین سیف اله مدبر و با حضور ریاست دانشکده­ها و اساتید محترم و دانشجویان عزیز در دانشکده­های ادبیات و علوم انسانی، دانشکده علوم کشاورزی، دانشکده علوم ریاضی، دانشکده علوم پایه و دانشکده فنی و مهندسی برگزار گردیده است و طی این جلسات از نظرات و پیشنهادات اساتید و دانشجویان در حوزه تخصصی­شان استفاده گردیده است. جلسات اولیه با اساتید بیشتر جنبه توجیهی داشته و بعد از توجیه اولیه هم اکنون جلسات آموزش اساتید در حال برگزاری می­باشد. در این راستا اولین کارگاه آموزشی ویژه دانشجویان نیز در دانشکده علوم پایه با همکاری انجمن علمی زیست شناسی در هفته سوم اردیبهشت ماه امسال برگزار گردید.

 

تشکیل کمیته­ها و کارگروه­های تخصصی در دانشکده­ها

با عنایت به استقبال و علاقه­مندی اساتید محترم، هم اکنون بیش از 180 عضو هیات علمی دانشگاه با ثبت مشخصات خویش جهت فعالیت در این مرکز، آمادگی خویش را اعلام نموده­اند. از این تعداد حدود 40 نفر از اساتید محترم دارای رتبه استادی و دانشیاری می­باشند. انتظار می رود با اعلام فراخوان عمومی تعداد اساتید عضو به بیش از 250 هیات علمی که تماما دارای مدرک دکتری تخصصی هستند، افزایش یابد.

 

تشکیل اولین جلسه شورای سیاست گذاری

براساس اساسنامه اندیشکده، اولین جلسه شورای سیاست­گذاری اندیشکده در تاریخ 18 خرداد 1395 با حضور مسئول محترم نهاد، رئیس دانشگاه، معاون پژوهشی و روسای دانشکده­های ریاضی و علوم انسانی تشکیل و مقرر گردید که اقدامات اولیه جهت اخذ مجوز فعالیت اندیشکده از وزارت علوم و تحقیقات شروع و نام اندیشکده در بخش اساتید به مرکز مطالعات علم و دین تغییر یابد.

 

تشکیل جلسه شورای مرکزی

با توجه به مصوبه شورای سیاست­گذاری و لزوم تشکیل گروه­های پژوهشی، اولین جلسه شورای مرکزی در تاریخ 26 خرداد و دومین جلسه آن نیز در تاریخ 28 تیر ماه امسال با حضور نمایندگان تمامی دانشکده­ها ( دانشکده­های ادبیات و علوم انسانی، کشاورزی، ریاضی، علوم پایه، فنی و مهندسی) تشکیل و در خصوص اهداف و گروه­های پژوهشی مرکز بحث و تبادل نظر شد. هم­اکنون با بهره­مندی از اساتید عضو، مرکز مبادرت به تهیه پیوست فرهنگی جزوات در رشته­های مختلف نموده است تا بدینوسیله با ارائه گریزهای فرهنگی- اخلاقی و تربیتی متناسب با موضوع کلاس، فضا و موضوع علمی کلاس، رنگ و صبغه معنوی به خود گیرد و اساتید نیز نقش تربیتی خود را ایفا نمایند. همچنین مرکز مطالعات علم و دین در راستای اهداف و رسالت خویش اقدام به تشکیل چهار گروه پژوهشی نموده است که در حال تکمیل مدارک و اخذ مجوز از وزارت علوم می­باشد.

عناوین گروه­های پژوهشی عبارتند از: گروه پژوهشی تربیت دینی و اخلاق حرفه­ای، گروه پژوهشی معماری اسلامی ایرانی، گروه پژوهشی فرهنگ کشاورزی و حقوق زیستی و گروه پژوهشی تاریخ علوم ریاضی.

 

از اهداف و رسالت­های اصلی این مرکزمی­توان به موارد زیر اشاره نمود

تقویت مبانی اعتقادی و ارتقاء بینش توحیدی بین عالمان و محققان در علوم مختلف (اخلاق­مداری علم)

تلاش در راستای اعتلای تمدن نوین اسلامی و تدوین شاخص­های اسلامی در توسعه پایدار

تدوین الگوهای اسلامی علوم کاربردی مورد نیاز جامعه

احیا نقش و جایگاه تربیتی اساتید در دانشگاه و اصلاح فنون تدریس (پیوست­نگاری فرهنگی در تدریس اساتید)

بررسی روابط و تعامل علوم و فناوری با مبانی دینی

تعامل موثر با اساتید دانشگاه در راستای فرهنگ سازی مطالعات دینی و علوم مختلف و ترویج تربیت دینی

 امید که در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و با بهره­مندی از سرمایه فکری متخصصان و  فعالان حوزه پژوهش و فرهنگ با هویتی اسلامی، اقدامات عملی موثری در راستای احیای نقش تربیتی اساتید و  تحقق تمدن نوین ایرانی- اسلامی انجام گیرد.

 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی می باشد